Android Telefonlarda Hafıza Kartının Tanınmama Problemi 1

Belli bir sure Android akıllı bir telefon kullandığımız zaman cihazın dahili hafızasının dolmaya başladığına şahitlik etmeye başlıyoruz. Hatta telefonun işletim sisteminde de yavaşlamalar olduğunu tecrübe ederiz. Dahili hafızayı genişletip rahatlatmak için insanlar bir Hafıza Kartı(SD) kullanmayı tercih ederler. Fakat bazı kullanıcılar malesef Hafıza Kartının telefon tarafından okunmamasından şikayet etmeye başlıyor. Bundan dolayı takip eden yazıda haydi cihazınızın neden Hafıza Kartınızı okumadığını görelim ve bunlarla ilgili çözüm yolları bulmaya çalışalım.

Android Cihazlarda Hafıza Kartı Problemi Neden ve Nasıl Ortaya Çıkıyor ?
Sebep 1: Hafıza Kartı Temiz Değil

Bir çok kullanıcı Hafıza Kartlarını toz ve yağlı kirler gibi etkenlerden yeterince korumuyor. Dolayısıyla bu tür kirler kartın cihaz tarafından okunmasına engel teşkil edebilir.

Çözüm : Hafıza kartınızdaki metal alanların arasındaki siyah ayrımları dahi dikkatlice control edin. Eğer böyle bir kirle karşılaşırasaınz alkol veya su ile hafifçe temizleyin ve telefona takmadan önce iyice kuruladığınızdan emin olun.

Sebep 2: Batarya Voltajı

Bazı yüksek kaliteli Hafıza Kartları güçlü bir güç sağlayıcısı gerektirebilir ve eğer bataryanızı orjinal olmayan bir bataryayla değiştirdiyseniz ve böyle bir sorun ortaya çıkabilir.

Çözüm: Orjinal batarya ile değiştirin:)

Sebep 3: Kart Yuvası Sıkışmış Olabilir

Akıllı telefonlar gün geçtikçe ince tasarımlarla kullanıcıların beğenisine sunuluyor ve dolayısıyla kart yuvalarını tasarlamak çok daha ustalık gerektirir bir hal alıyor. Bazen insanlar bataryanın ömürünü uzatabilmek için daah yüksek kapasiteli orjinal olamayan bataryaları cihazlarında kullanmak isteyebiliyorlar. Aslında gözle görülür farklar olmasa da batarya kalınlıkları orjinal kalınlıklardan fazla olabiliyor ve bu da kart yuvasında sıkışmalara sebep olabiliyor. Sonuç olarak böyle bir durumda cihaz Hafıza Kartını okuyamamaya başlıyor.

Çözüm: Cihaza uygun olmayan bataryaları sakın kullanmayın.

Sebep 4: Kart Yuvasındaki Metal Kablolar Paslanmış veya Bükülmüş

Bir çok Hafıza Kartı sıcak giriş çıkışı destekler. Ne demek bu, Hafıza Kartınız çalışıyor durumdayken kartınızı cihazınıza takabilir yada çıkarabilirsiniz. Fakat genellikle kartı takma çıkarma işlemi kart yuvasındaki metal parçacıkları çekiştirebilir veya paslanmasına sebep olabilir.

Çözüm: Yetkili teknik servise ciahzı iletin. Eğer paslanma varsa temizlenir veya bükülme varsa düzeltme yapılır.

Sebep 5: Kötü Amaçlı Yazılım Hafıza kartını İstila Etmiş

Android kullanıcıları Hafıza Kartına program indirme ve yükleme işlemlerini severler. Bazı uygulama paketleri Hafıza kartını istila eden ve cihaz tarafından okunmasına engel olan virüslü dosyalar taşırlar.

Çözüm: Hafıza Kartını bilgisayara bağlayıp Anti-Virüs proglramları yardımıyla kartı virüsten temizleyin. Eğer hala çalışmıyorsa hafıza Kartına format atın.

Sebep 6: Düzgünce Formatlanmamış 

Hafıza Kartı  Telefon ve bilgisayar format formları farklı olduğu için Hafıza Kartı düzgünce formatlanmamış olabilir ve dolayısıyla telefon Hafıza Kartını görmüyor olabilir.

Çözüm: Hafıza kartını tekrar formatla.

Sebep 7: Bozulmuş Hafıza Kartı 

Hafıza Kartının bozuk olup olmadığını anlamak için kart okuyucuya takıp bilgisayara bağlayabilirsiniz. Eğer kartınızı bilgisayarda açabiliyorsanız Kartta sorun yoktur. Eğer açamıyorsanız kartınız bozulmuş olabilir

Sebep 8: Bozuk Telefon

Eğer yukarıda anlatıldığı gibi Hafıza Kartını kontrol ettiyseniz ve kartta herhangi bir problemin olmadığını analdıysanız telefonunuzu Yetkili Teknik Servisinize göndermeniz gerekebilir. Cihazınızın Hafıza Kartını okumasıyla ilgili bir sorun olabilir. Android cihazlar tarafından Hafıza Kartının okunabilir olması için kartı dikkatlice kullanmalı ve uygun koşullarda muhafaza etmeliyiz. Hatta bozulmuşsa Hafıza Kartınızdaki bilgileri geri kurtarabilmek için de bu durum gerekli.

Makalenin orjinal İngilizce versiyonu için:

Ivy Bruce-RecoveryAndroid

https://www.recovery-android.com/android-detect-sd-card.html

One Comment

  1. “Hi can you please suggest how to use the same with mac? the software doesn’t recognize my note 2
    please help”

Bir Cevap Yazın